Ananasın Faydaları ve Kullanımı
15 Mayıs 2024

Ananasın Faydaları ve Kullanımı

Ananasın Faydaları, İçinde bulunanfazla orandaki besin kaynaklarıyla ananasın sağlığa olan yararları oldukça fazladır. Ananas sağlıklı dişlerden, serbest radikallerin tedavi edilmesine, anti kanser özelliğinden, kalp sağlığına kadar oldukça fazla yönden sağlığa oldukça yararlıdır. Ananas serbest olan radikallerin önüne geçer. Ananas fazla zengin olan bir antioksidan kaynağıdır. Bu serbest olan radikaller kanser ve kalp hastalıklarına sebep olurlar. Antioksidan özelliği bulunması sebebiyle vücutta dolaşan serbest radikalleri önler ve hücrelerin yenilenmesine yardımcı olurlar.

Ananas soğuk algınlıklarına iyi gelir. Ananasın içinde fazla oranda C vitamini ve bromelain bulunduğundan dolayı mikrobik enfeksiyonlara karşı olukça fazla etkilidir. Bununla yanında ilaç tedavilerine yardımcı olur, özellikle öksürüğe karşı oldukça etkilidir. Güçlü kemikler için ananas, zengin oranda bulunur. Manganez, kemik ve bağ dokularını güçlendirir. Her gün bir fincan ananas yenilmesi vücudumuza ortalama %73 manganez sağlar.

Sağlıklı dişler için ananas, ananasın diş sağlığı için de oldukça önemli bir besin maddesi olduğu bilinmektedir. Bulundurduğu zengin besin kaynaklarıyla diş minelerini kuvvetlendirir ve çürümenin önüne geçer. Makula Dejenerasyonu, makula dejenerasyonu bir göz sorunudur ve çoğunlukla yaşlanmaya ve sigara içilmesine bağlı olarak meydana gelir. Ananasın bulundurduğu zengin orandaki beta karoten bu problemin çözülmesine önemli miktarda yardımcı olur ve göz sağlığını korur.

Sinüzit, boğaz ağrısı, gut ve şişkinliklere iyi gelir: Ananas özellikle sinüzitin oluşmasını önleyen bromelain maddesi açısından oldukça zengin bir meyvedir. Bu madde yardımıyla sinüzitin tedavisinde oldukça etkilidir. Bunun yanı sıra gut, boğaz ağrısı ve şişliklere iyi gelir. Ananas Kansere karşı korur. Kanser hastalıklarına sebep olan serbest radikalleri önüne geçtiğini belirtmiştir fakat bununla yetinmez ayrıca hücreleri kanser hücrelerine karşı kuvvetlendirir ve zarar gören hücreleri tedavi eder.

Ananas kalp sağlığını korumada yardımcı olur. Kalp sağlığı için en önemli gıdalar arasında yer alır. Kalp sağlığına karşı tehdit oluşturan serbest radikallerin önüne geçmesi için bununla beraber, kolesterol miktarını düzenler. Antioksidan özelliğinden sebep damar hastalıklarından da korur. Bağışıklık sistemini güçlendirir. Ananas bulundurduğu fazla oranda C vitamini yardımıyla bağışıklık siteminin en önemli destekçilerinden bir tanesidir. Bağışıklık sistemini kuvvetlendirerek genel manada bütün organların sağlıklı bir biçimde görevlerini yerine getirmesine yardımcı olur.

Ananas sindirim sistemine de yararlıdır. Genel anlamda diyet lifleri bulunduran bütün besinler sindirim sitemi sağlığına ciddi anlamda katkıda bulunur. Ananas da bol oranda diyet lifi bulundurmaktadır. Bununla beraber sindirim siteminin fonksiyonlarını sağlıklı bir biçimde yerine getirmesi ve olası hastalıklara karşı korunması için, Bromelian ve C vitamine ile ayrıca destek olur.

Bronşit hastalığına iyi gelir. Birçok özelliği haricinde ananas anti-inflamatuar özellikleri ile bilinir. Çoğunlukla bronşit hastalığı yüzünden meydana gelen bronş iltihabını düşürmeye fayda sağlar. Hipertansiyonu önler. Hipertansiyon sorunlarının çözümüne yardımcı olur. Çoğunlukla hipertansiyon hastaları için ananas diyeti tavsiye edilmektedir. Potasyumu yüksek oranda bulunan ananas aynı zamanda kan basıncının dengelenmesine yardımcı olur.

Bağırsak kurtlarını döker. Ananas bir sindirim enzimi olan bromelain bulundurmaktadır. Bu özelliğinden sebep bazı bağırsak kurdu ve parazitlerini dökmede önemli rol oynar. Cilt sağlığı için ananas. Günlük olarak yenilen bir miktar ananas oldukça fazla hastalıktan korunmakla beraber cilt sağlığımız açısından da oldukça önemlidir. Bulundurduğu besinler yardımıyla ve antioksidan özelliği ile deride oluşan enfeksiyonların önüne geçer. Akne hastalığına karşı etkilidir.

Cildi güçlendirici bir özelliği bulunmaktadır. Zengin C vitamini bulundurduğu için cildin yaşlanmasını geciktirir. Hücrelerin ve dokuların tekrar oluşmasını sağlar. Özellikle göz kenarlarında bulunan sorunlar için bir miktar kadar ananas suyunu 10 dakika kadar bu kısma uygulayabilirsiniz. Ayrıca çatlaklar ve kuruma için yararlıdır. Saç dökülmelerine karşı iyi gelir. Ananas bulundurduğu yüksek derecedeki C vitamini yardımıyla saç dökülmesinin önüne geçer. Ananas suda çözülebilen zengin bir vitamin kaynağıdır. Taze bir şekilde tüketilen ananas suyu dökülen saç sorunlarına karşı yardımcı olabilir.

Ananasın Faydaları Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Ananas Fidesi Nasıl Yetişir?

Ananas Fidesi Nasıl Yetişir?

Ananas Kaç Kalori?dir?

Ananas Kaç Kalori?dir?

Ananas Detoksu Nasıl Yapılır?

Ananas Detoksu Nasıl Yapılır?

Ananas Nasıl Soyulur?

Ananas Nasıl Soyulur?

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Ananas Vitamini Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Ananas Vitamini Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Ananas Zayıflatır mı?

Ananas Zayıflatır mı?

Ananas Suyu Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Ananas Suyu Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Ananas Suyunun Faydaları ve Kullanımı

Ananas Suyunun Faydaları ve Kullanımı

Ananas Sirkesi Nasıl Yapılır?

Ananas Sirkesi Nasıl Yapılır?

Güncel

Ananasın Zararları Nelerdir?

Ananasın Zararları Nelerdir?

Güncel

Ananas Ağacı Türleri ve Özellikleri

Ananas Ağacı Türleri ve Özellikleri