Ananas Çiçeği Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?
15 Mayıs 2024

Ananas Çiçeği Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Ananas çiçeği, Latince adı Bromelain 'sen kusursuz birisin' anlamına gelmektedir. Ananas çiçeği cilt bakımından gıdaya, antibiyotik ve besin desteğinden ruhsal desteğe kadar her alanda kullanılmaktadır. Klinik çalışmalar sonucunda çok faydalı olduğu kanıtlanmıştır. Yüzde 47 oranında antibiyotik etkisini güçlendirici yapılan deneyler sonucunda gözlemlenmiştir.

Ananas çiçeği nerelerde kullanılır?

Ananas çiçeği ev, işyerleri ve ofis gibi yaşam alanlarını renklendiren saksı bitkisidir. Ananas çiçeği çalışma odaları, koridor ve duvar köşeleri gibi bölümlere çiçekleriyle rengarenk görünümüyle hoş bir hava katmaktadır. Boyları çok fazla uzamaz 40 cm ile 70 cm arasında değişmektedir. Karanlıkta kalan kısmı haftada bir kere ışık alan yöne çevrilmelidir. Böylelikle yapraklardaki çürüme ve sararmalar engellenebilir. Bunun için çiçeği doğal ortamlarına uygun hale getirmek ve ışık alması için üstünden aydınlatıcılarla desteklenmelidir. Saksı çiçeklerin genelde hepsi aydınlığı sever fakat bu günışığı olmalıdır, olmayan bölgelerde ise aydınlatıcılar ile desteklenmelidir. Daha az ışık alan bitkilere, daha az su verilmelidir.

Ananas çiçeği nasıl yetiştirilir?

Ananas çiçeğini sulamadan önce çiçeğin toprağının suya ihtiyacı olup olmadığını anlamak için parmağınızı toprağına batırarak kontrol edebilirsiniz. Eğer hala nemli ise eliniz ıslanıyorsa sulama işlemini birkaç gün sonraya bırakabilirsiniz. Sulama yaparken dikkat edilmesi gereken bir değer önemli unsurda ananas çiçeğine verilecek suyun çok soğuk olmamasına, ılık olmasına dikkat etmek gerekir. Kış aylarında düzenli olarak haftada bir kez, yaz aylarında sıcaklıkların artması ile haftada iki kez sulanmalıdır. Su toprağın her yerine ulaşmalıdır. Bitkiyi sularken kullanılan ölçü kış, yaz her sulamada aynı olmalıdır.

Ananas çiçeği rüzgâr alan yerlerden uzak tutulmalıdır. Kış aylarında çiçeğin bulunduğu ortam sıcaklığı 14 - 15 derecenin altına düşmemelidir. Rüzgâr çiçeği salladığı için bitkinin sapında oynamalar ve toprağın köküne havanın girmesine sebep vermektedir. Bu durum çiçeğin ömrünü azalttığı için çiçeklerin yapraklarında sararma, çiçeklerinde solmalara ve yapraklarında dökülmelere sebep verir.

Ananas çiçeği bakımı nasıl yapılır?

Ananas çiçeği dallarının üzerindeki çiçekler solup kuruduktan sonra bitkinin bir daha çiçek açması için solan yaprakların kesilerek budanmalı ve kesilen bölgenin içine hava girmemesi için üzeri bir mum yardımı ile kapanmalıdır.

Ananas çiçeğinin toprak değişimi yılda bir kez Nisan ayında yapılması uygundur. Toprak değiştirirken dikkat edilmesi gerek en önemli madde çiçeğin saksısının bir büyük saksı ile değiştirilmesidir.

Ananas çiçeğinin çoğaltılması bitkinin gövdesinden çıkan yeni çiçeklerin kesilerek bir kaba koyarak çimlendirilmelidir. Bitki filizlendirildikten sonra ufak bir saksıya dikip bakıp ve sulamasına devam edilmelidir.

Ananas çiçeğine, vitamin kullanırken dikkat edilmesi gereken en önemli unsur, çiçeğin yaprakları ve çiçekleri sağlıklı ise bu dönem vitamin kullanmaya gerek yoktur. Çiçeğin çiçekleri solmuş ve budaması yapıldığı halde çiçek açması, gelişmesi açısından mağazalardan alınan çiçek vitaminleri kullanma koşullarına uyularak ananas çiçeğine besin desteği verilebilir.

Ananas Çiçeği Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Ananas Kaç Kalori?dir?

Ananas Kaç Kalori?dir?

Ananas Çayı Tarifi ve Malzemeleri

Ananas Çayı Tarifi ve Malzemeleri

Ananas Fidesi Nasıl Yetişir?

Ananas Fidesi Nasıl Yetişir?

Ananas Çiçeği Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Ananas Çiçeği Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Bebeklere Ananas Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Bebeklere Ananas Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Güncel

Ananas Tarlası

Ananas Tarlası

Güncel

Ananas Diyeti Tarifi ve Malzemeleri

Ananas Diyeti Tarifi ve Malzemeleri